التراسونیک چیست و کجا کاربرد دارد؟

اگر نیروی خارجی روی یک محیط الاستیک مانند گاز، مایع یا جامد عمل کند، از نقطه‌ای که نیرو اعمال می‌شود، انتشار موج‌دار نوسانات فشار و چگالی در فضا و زمان رخ می‌دهد؛ ‌این انتشار موج به عنوان صوت شناخته می‌شود.

التراسونیک اصطلاحی است که در آن فرکانس موج انتشار از 16000 هرتز فراتر می‌رود و ‌این امر برای گوش انسان غیرقابل تشخیص است. محدوده فرکانس التراسونیک تا 16 گیگاهرتز است، یعنی 16 میلیارد سیکل در ثانیه.

صنعت، فناوری پزشکی و تحقیقات از التراسونیک برای اهداف زیادی استفاده می‌کنند.

شدت صوت بیانگر قدرتی است که به سطح خاصی برخورد می‌کند. اگر ‌این مقدار از 10w/cm2 بیشتر باشد، به آن صوت پرقدرت گفته می‌شود. بر خلاف التراسونیک کم قدرت، التراسونیک با قدرت بالا باعث تغییر مواد یا حتی تخریب می‌شود و بنابراین برای استفاده در فرآیندهای مواد، شستشوی التراسونیک یا در زمینه پزشکی (مثلا سنگ‌شکنی پزشکی) مناسب است.

اثر پیزوالکتریک

سرامیک های پیزوالکتریک بهترین پایه برای تولید و تشخیص امواج مافوق صوت هستند.

حامل های بار در مواد پیزوالکتریک تحت تأثیر میدان الکتریکی جابجا می‌شوند که منجر به تغییر طول می‌شود. اگر ولتاژ اعمال شده یک ولتاژ متناوب باشد، ذرات موجود در محیط، به عنوان مثال در هوا، شروع به ارتعاش می‌کند. نوسانات فشار رخ می‌دهد. ترقیق ذرات منجر به کاهش فشار و فشرده‌سازی منجر به افزایش فشار می‌شود. طول موج صوت، فاصله بین دو ناحیه ترقیق یا فشرده‌سازی را توصیف می‌کند. امواج صوتی حاصله در محیط اطراف منتشر می‌شوند. سرعت صوت با توجه به چگالی و خواص ارتجاعی محیط متفاوت است.

یک تمایز اساسی بین امواج طولی و عرضی ‌ایجاد می‌شود. در مورد امواج طولی، نوسان در صفحه انتشار آنها رخ می‌دهد. آنها می‌توانند در مایعات و گازها، و همچنین در جامدات نیز منتشر شوند. از طرف دیگر امواج عرضی عمود بر جهت انتشار خود نوسان می‌کنند و ‌این تنها در جامدات امکان‌پذیر است. هر دو حالت موج را می‌توان با بازتاب یا شکست در مناطق مرزی به مواد متراکم‌تر به حالت دیگر تبدیل کرد.

شرکت پرشین‌التراسونیک، تامین کننده انواع پیزوالکتریک در ابعاد مختلف می‌باشد.

WhatsApp Image 2021-09-14 at 4.23.48 AM